Z kuşağını bekleyen tehlike: Yarısı 30 yıl sonra miyop olacak!

AnasayfaSağlık

Z kuşağını bekleyen tehlike: Yarısı 30 yıl sonra miyop olacak!

Paylaş

Her ne yaparsak yapalım çocuklarımızın ellerinden ne telefonları ne de tabletleri artık alamıyoruz. 1 yaşın altındaki bebekler bile yemeklerini bir ekrana bakarak yiyor. Birçok ebeveyn bunun rahatlığını yaşarken, uzmanlar gelecekteki problemlerin en büyüğünün göz bozukluğu olduğunu söylüyor.

Araştırmalar, telefon ve tablet kullanımının çocuklarda ve yetişkinlerde miyop vakalarını artırdığını gösteriyor. 2050’de dünya nüfusunun yarısının miyop olacağı öngörülürken, Z kuşağının da bu riskten muzdarip olduğu belirtiliyor.

Miyop nedir?

Miyopi, uzağı görememe anlamına gelen bir göz hastalığıdır. Göz küresinin normalden uzun olması veya göz merceğinin çok güçlü olması miyopiye neden olabilir.

Z kuşağı neden daha fazla risk altında?

Z kuşağının ekranlara olan bağımlılığı, miyop vakalarının artmasındaki en önemli etkenlerden biri olarak gösteriliyor. Göz doktorları, ekranlara uzun süre bakmanın göz kaslarını zayıflattığını ve miyopiye yol açtığını söylüyor.

Ekran bağımlılığının gözlere etkisi

  • Göz kaslarının zayıflaması
  • Miyopinin artması
  • Göz kuruluğu
  • Göz yorgunluğu
  • Baş ağrısı

Ekran bağımlılığının önlenmesi

-Çocukların ekran başında geçirdiği süreyi sınırlandırmak

-2 yaşından küçük çocukların ekrana hiç bakmamasını sağlamak

-Ekran karşısında 20-30 dakikada bir ara vermek

-Göz egzersizleri yapmak

-Düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak

Ekran bağımlılığının diğer etkileri

  • Boyun ve sırt ağrısı
  • Duruş bozukluğu
  • Dikkat eksikliği
  • Uyku problemleri

Uzman görüşleri

Prof. Dr. Rıfat Rasier: “Ekranlara uzun süre bakmak, göz kaslarını zayıflatarak miyopiye yol açabilir. Özellikle gelişimini tamamlamamış çocuklarda ekran kullanımı sınırlandırılmalıdır.”

Prof. Dr. Gökhan Meriç: “Ekran başında uzun süre oturmak boyun ve sırt ağrısına neden olabilir. Çocukların ekran süresi kısaltılmalı ve molada esneme germe hareketleri yaptırmalı.”

Prof. Dr. Hatice Gamze Poyrazoğlu: “Ekran başında vakit geçiren çocukların beyinlerindeki kan akışı düzensiz hale geliyor ve öğrenme kapasiteleri azalabiliyor. 2 yaşından küçük çocukların ekrana hiç bakmaması, 2-4 yaş arasındakilerin ise günde 1 saatten fazla bakmaması öneriliyor.”