Türkiye’nin önde gelen tavuk markalarına rekabet soruşturması

AnasayfaGündem

Türkiye’nin önde gelen tavuk markalarına rekabet soruşturması

Paylaş

Rekabet Kurulu, beyaz et sektöründe faaliyet gösteren 10 önemli teşebbüs hakkında soruşturma başlatma kararı aldı.

Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ, As Tavukçuluk Tarım İşl. San. ve Tic. Ltd. Şti., Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ, Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. AŞ, CP Standart Gıda San. ve Tic. AŞ, Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ, Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. AŞ, Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ, Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. Tic. AŞ ile Şenpiliç Gıda Sanayi AŞ, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal etmekle suçlanıyor.

Kurum internet sitesinden duyuru yaptı

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yapılan duyuruya göre, şirketlerin ve teşebbüs birliklerinin rekabeti korumak adına önemli bir kanunu ihlal ettikleri iddiasıyla yürütülen ön araştırma tamamlanmış durumda. Kurul, elde edilen bilgileri, belgeleri ve tespitleri müzakere ederek bulguları ciddi ve yeterli buldu. Bu nedenle, rekabete hassas bilgi değişimi konusunda ihlalde bulunup bulunmadıklarını tespit etmek amacıyla yukarıda belirtilen şirketler hakkında soruşturma başlatma kararı aldı.

Soruşturma kapsamında Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ’nin alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemesi, Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ’nin alıcılarına bölge ve müşteri kısıtlaması getirmesi, Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ’nin alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemesi ve alıcılarına rekabet etmeme yükümlülüğü ile bölge ve müşteri kısıtlaması getirmesi gibi Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal edip etmedikleri ayrıntılı bir şekilde incelenecek.