Turist rehberi olmak isteyenler dikkat! Düzenleme geliyor

AnasayfaTürkiye

Turist rehberi olmak isteyenler dikkat! Düzenleme geliyor

Paylaş

AKP, turizm sektöründe önemli değişiklikler getirecek bir kanun teklifini TBMM başkanlığına sunmaya hazırlanıyor. Kanun teklifi, “Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair” başlığını taşıyor ve 14 maddeden oluşuyor. Teklifin yürütme ile yürürlülük dahil edilmesi planlanıyor.

Bu teklife göre, turist rehberliği hizmetlerinde önemli değişiklikler öngörülüyor. Meslek kuruluşları tarafından açılan sertifika programlarının yetersiz kalması üzerine, turist rehberliği eğitim programlarının Turizm Bakanlığı’nın talebiyle ilgili kuruluşlar tarafından düzenlenmesi planlanıyor. Ayrıca, mesleğe kabul başvurularında yabancı dil yeterliliğini belirlemeye yönelik sınavın ÖSYM tarafından yapılması öngörülüyor.

Teklif aynı zamanda turist rehberliği yapacak adayların teşvik edilmesini ve üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden mezun olanların turist rehberi olmalarının kolaylaştırılmasını da içeriyor.

Seyahat acentalarıyla ilgili olarak, tarihi ve turistik yerlerin tanıtılması dışında faaliyet gösteren işletmelerde turist rehberi bulundurma zorunluluğunun kaldırılması öngörülüyor. Ayrıca, seyahat acentalarının müşterilerini bilgi ve onayları dışında alışveriş amaçlı belirli bir işletmeye yönlendirmeleri durumunda belgelerinin iptal edileceği ve beş yıl boyunca seyahat acentalığı yapamayacakları belirtiliyor.