Kredi kartlarından çekilen nakit avansta taksit sayısına sınırlama!

AnasayfaEkonomi

Kredi kartlarından çekilen nakit avansta taksit sayısına sınırlama!

Paylaş

Seçim sonrasında, finansal piyasalarda beklenen tansiyonun ardından bankalar, dikkat çeken bir adım attı. Kredi kartı harcamalarına sınırlama getirilmesi beklentisinin aksine, nakit avans taksit sınırı üçe düşürüldü.

Kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının yoğun olarak kullanılmasının, en ucuz finansman kaynağı olarak görülmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Bankalar, nakit avans taksit sınırını bugün itibarıyla üçe indirerek bu alandaki hareketliliği kontrol altına almaya çalışıyor.

Merkez Bankası’ndan yazılı bir talimat yok

Bankacılık kaynaklarına göre, Merkez Bankası’ndan nakit avans taksit sınırına dair yazılı bir talimat gelmedi. Ancak sözlü yönlendirmeyle bu adımın atıldığı öğrenildi. Bu durum, finansal piyasalarda yeni bir düzenleme yapılacağına ilişkin beklentileri güçlendiriyor.

Şubat enflasyonunun beklentileri aşması üzerine Merkez Bankası, ilave sıkılaşma adımlarını duyurmuştu. Bu adımlar arasında, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi ve zorunlu karşılık tesisinin uygulanması da bulunuyor.

Bankaların nakit avans taksit sınırını düşürmesi, finansal piyasalarda yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendiriliyor. Merkez Bankası’nın aldığı sıkılaştırma önlemleriyle birlikte, ekonomik dengelerin korunması ve kredi büyümesinin kontrol altına alınması hedefleniyor.