Kızamık Vakalarında Korkutucu Artış! Aşı Yüzde 97 Koruyor

AnasayfaSağlık

Kızamık Vakalarında Korkutucu Artış! Aşı Yüzde 97 Koruyor

Paylaş

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aşılanma direktörü Kate O’Brein, 2023’te 50’den fazla ülkede büyük ve yıkıcı kızamık salgınları yaşandığını ve bu salgınların 2022’ye göre iki kat arttığını açıkladı.

Covid-19’un dünya çapında rutin aşılama çalışmalarını büyük ölçüde sekteye uğrattığını ve bu dönemde yaklaşık 60 milyon çocuğun aşılarını olmadığını söyleyen O’Brein, telafi çabalarının “gerçekten kritik” olduğunu vurguladı.

DSÖ direktörü, “Şimdi, telafi faaliyetlerinin yeterince hızlı gerçekleşip gerçekleşemeyeceği ya da salgınların artmaya devam edip etmeyeceği arasında bir yarış var” dedi.

Aşı olmaya çağrı!

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de dünya çapında artan vakalar nedeniyle insanları kızamık için aşı olmaya çağırdı.

Kızamık virüsü, havadaki damlacıklar yoluyla bulaşan ve aşısız kişiler, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve hamile kadınlar için büyük risk oluşturan bir virüstür.

Aşı yüzde 97 koruyor

Kızamık hastalığının önlenmesi için en etkili yöntem aşılanmadır. MMR aşısı, kızamığa karşı yüzde 97 oranında koruma sağlıyor ve 12 ay ve 4-6 yaş arası tüm çocuklara iki doz olarak öneriliyor.

Kızamık belirtileri arasında yaygın olarak ateş, öksürük, burun akıntısı, gözlerde hassasiyet, kızarıklık ve döküntü bulunuyor.

Aşılanma ile korunmak için;

  • 12 ay ve 4-6 yaş arası çocuklarınıza MMR aşısı yaptırın.
  • Hijyen kurallarına uyun.
  • Kızamık belirtilerini görürseniz bir doktora başvurun.