Kızamık salgını tehlikesi: 3 milyon çocuk aşılanmadı ve vaka sayısı 40 kat arttı!

AnasayfaManşet

Kızamık salgını tehlikesi: 3 milyon çocuk aşılanmadı ve vaka sayısı 40 kat arttı!

Paylaş

Son yıllarda tehlikeli bir şekilde artış gösteren kızamık hastalığı, özellikle pandemi döneminde aşılamama sorunları nedeniyle Türkiye’de alarm veriyor. Vaka sayısı son bir yılda tam 40 kat artarak endişe verici boyutlara ulaştı. 2023 yılının Aralık ayına kadar ulaşan vaka sayısı 5 bin 584’e çıktı. Bu artışla birlikte Türkiye, Avrupa’da kızamık vakalarının en fazla görüldüğü ülke haline geldi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) artan vaka sayıları nedeniyle Türkiye’yi uyararak salgına karşı daha fazla önlem alınması gerektiğine dikkat çekti. Pandemi döneminde okul çağı aşısının yapılamamış olması ve ailelerin çocuklarını aile sağlığı merkezlerine götürmeyerek eksik aşılarını tamamlamamış olmaları, bu artışın ana nedenleri arasında yer alıyor.

1 yılda 40 kat arttı

Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, “2022 öncesi vaka sayısı 0 ile 10 arasındaydı, ancak 2022-2023 yıllarında bu sayı 4 bin 584’e çıkarak tam 40 kat arttı” şeklinde konuştu. Aşıya karşı tereddütlerin bu artışta etkili olduğunu belirten Dr. Kırımlı, yaz aylarında aileleri aşılarını tamamlamaları için davet ettiklerini ancak hala aşı tereddütlerinin devam ettiğini ifade etti.

Uzmanlar, düzensiz göçmen girişi ve pandemi döneminde başlayan aşı karşıtlığının da kızamık vakalarını artırdığını vurguluyorlar. Kızamığın ölümcül bir hastalık olduğunu hatırlatan uzmanlar, toplum sağlığını korumak adına aşıların önemine dikkat çekiyorlar.

Belirtiler varsa hemen doktora

Koronavirüs öncesi okullarda yapılan kızamık aşısının artık 1-4 yaş arası çocuklara iki doz halinde yapıldığını belirtiyorlar. Ayrıca kızamık aşısı ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kızamık belirtileri arasında yüksek ateş, vücutta döküntü, gözde sulanma ve burun akıntısı bulunmaktadır. Bu belirtileri taşıyan kişilerin derhal sağlık kuruluşlarına başvurması önemlidir.