Fındık Fiyatı 130 Lirayı Buldu! İşte Sebebi…

AnasayfaEkonomi

Fındık Fiyatı 130 Lirayı Buldu! İşte Sebebi…

Paylaş

Fındık fiyatları, küresel ekonomik dalgalanmalar ve kış mevsiminde yaşanan sıcaklık artışı nedeniyle yükselişe geçti. Geçtiğimiz haftayı 125 liradan kapatan fındık fiyatı, bu haftaya 130 liradan başladı.

Döviz kuru ve sıcaklık artışı fiyatların yükselmesini tetikledi

Serbest piyasada fındık fiyatlarının yükseliş eğilimine geçtiğini ifade eden fındık tüccarı Hasan Himtaş, “Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik dalgalanmalar, iklim değişikliklerinin tarımsal üretime etkileri ve tüketici talepleri fındık fiyatlarını ister istemez hareketlendirdi. Geçtiğimiz haftayı 123 liradan kapatan fındık fiyatı, bu haftaya 125 liradan başlamıştı. Bugün itibarıyla ise 130 liradan alıcı buluyor. Özellikle hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi zirai don riskini artırınca fındığın verimini ve rekoltesini düşürebileceği endişesi fiyatları biraz daha yükseldi. Henüz ay başında olduğumuz için tüccarların stopaj, vergi, çek, senet ve kredi gibi ödeme zamanları olduğu için şuanda 130 lira seviyesinde. Ay ortalarına doğru fındık fiyatının 140 lirayı göreceğini söylemek mümkün” dedi.

Acele etmeyen üretici kazandı

Üreticinin hala elinde yüzde 20’lere varan fındık olduğunu da kaydeden Himtaş, “Serbest piyasada fındık fiyatı yükselince üretici elindeki fındığı pazara getiriyor. Fındık fiyatı 130 lirayı görünce günde 4-5 ton fındık almaya başladık. Üreticinin elinde hala fındık olduğunu gören alıcılar ister istemez gelecek sezon riske girmemek için talep artırıyor. Talep artınca da fiyatlar da yükseliyor. Bilindiği gibi fındık fiyatları arz ve talebe göre de değişiklik göstermektedir. İhtiyacı olmayan üretici acele etmedi bekledi ve bugün piyasada istediği fiyat oluşunca pazara indirmeye başladı. Dolayısıyla acele etmeyen üretici kazançlı çıktı” diye konuştu.