Finans Sektörü İşgücü Maliyetinin En Yüksek Olduğu Sektör!

AnasayfaGündem

Finans Sektörü İşgücü Maliyetinin En Yüksek Olduğu Sektör!

Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İşgücü Maliyeti İstatistikleri’ne göre aylık ortalama işgücü maliyeti 11 bin 602 TL olarak gerçekleşti. Bu rakam 2021 yılına göre yüzde 12,5’lik bir artışı temsil ediyor. Finans ve sigorta sektörü 28 bin 790 TL ile aylık ortalama işgücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör oldu. Bu sektörü 23 bin 29 TL ile bilgi ve iletişim ve 18 bin 774 TL ile kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor sektörleri izledi.

İnşaat sektörü dibe vurdu

İnşaat sektörü ise 6 bin 621 TL ile aylık ortalama işgücü maliyetinin en düşük olduğu sektör oldu. Bu sektörü 7 508 TL ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri ve 8 089 TL ile gayrimenkul faaliyetleri sektörleri takip etti.

İşgücü maliyetini etkileyen faktörler arasında asgari ücret, enflasyon, verimlilik, eğitim seviyesi ve sektöre özgü özellikler yer alıyor. Finans ve sigorta sektöründe yüksek işgücü maliyetinin temel nedenleri arasında yüksek vasıflı işgücüne duyulan ihtiyaç, sektörün karlılığı ve uluslararası rekabet yer alıyor.

Ekonomik faaliyete göre aylık ortalama brüt ücret, brüt kazanç ve işgücü maliyeti

Maliyetler artmaya devam edecek

Uzmanlar, işgücü maliyetlerinin gelecekte de artmaya devam edeceğini öngörüyor. Bu artışın temel nedenleri olarak nüfus yaşlanması, kalifiye işgücü eksikliği ve teknolojik değişimler gösteriliyor.

İşgücü maliyetlerini optimize etmek için politika yapıcılar ve işverenler tarafından çeşitli önlemler alınabilir. Bu önlemler arasında eğitim ve beceri geliştirme programlarına yatırım yapmak, işgücü piyasasının esnekliğini artırmak ve verimliliği artırmak için teknolojik yatırımlar yapmak yer alıyor.