Benzine Ödediğimiz Vergi Benzinin Litre Fiyatının Yarısından Fazla

AnasayfaEkonomi

Benzine Ödediğimiz Vergi Benzinin Litre Fiyatının Yarısından Fazla

Paylaş

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medya hesabından benzindeki vergi yükünü hesapladı. Benzine gelen son zamların ardından litre fiyatındaki vergi de bir hayli arttı. Hesaplamaya göre, benzine ödediğimiz vergi, benzinin litre fiyatının yarısından fazlasını oluşturuyor.

Zamlar pompaya yansıdı

Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki hareketlilikler, akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıdı. Dün benzine 1 lira 53 kuruş, motorine ise 1 lira 10 kuruş zam geldi.

Benzinin yarısından fazlası vergi

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, benzindeki vergi oranını hesapladı. Bingöl’ün hesaplamasına göre, benzine ödediğimiz vergi, benzinin litre fiyatının yarısından fazlasını oluşturuyor.

Benzinin litresinde 16,60 TL vergi var

Bingöl’ün paylaşımına göre, benzine litre başına 9,45 TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve 7,15 TL Katma Değer Vergisi (KDV) uygulanıyor. Bu durumda benzine toplam 16,60 TL vergi ödeniyor.

45 litrelik depoya 747 TL vergi

Bingöl, paylaşımında “45 litrelik bir depo benzin için 747 TL vergi ödendiğini de vurguladı. Buna göre, 1.183 liralık benzine 747 TL vergi ödeyerek 1.930 liraya alıyoruz” dedi.