ATAKDAK ve UMKE işbirliğiyle deprem tatbikatı

AnasayfaManşet

ATAKDAK ve UMKE işbirliğiyle deprem tatbikatı

Paylaş

Giresun’da Doğa ve Arama Kurtarma Derneği (ATAKDAK) ile UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) tarafından ortaklaşa bir deprem tatbikatı düzenlendi. Giresun İl Özel İdaresi’nin Ulper Şantiyesi’nde gerçekleştirilen tatbikatta, “Afete Hazır Giresun” projesi kapsamında ATAKDAK, UMKE ve Acil Sağlık Personelleri ile birlikte 40 gönüllü, senaryo gereği enkaz altında kalan bir kazazedeyi kurtarmaya yönelik operasyon gerçekleştirdi.

Tatbikatı düzenleyen ATAK Doğa ve Arama Kurtarma Derneği Başkanı Mete Durmuş, yaptığı açıklamada, “Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremde derneğimiz Adıyaman’da görev yaptığı süre içerisinde birçok kazazedeyi enkazdan sağ çıkarmayı başardı. Ülkemizin tekrar böyle bir afetle karşılaşmasını istemeyiz ama en kötüsüne hazır olmalıyız. Bu anlamda gönüllülerimizi daha bilinçli ve eğitimli hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Gönüllüler eğitiliyor

Durmuş ayrıca, “Bu tarz eğitim ve tatbikatlar kurumlar arasındaki koordinasyonu daha iyi sağlamaktadır. Gönüllülerimiz eğitimde kirli kapak, temiz kapak açma, metal kesme ve kapalı alanda sedye paketlemeyi öğrendi. Eğitim sırasında senaryo gereği 112’ye yapılan ihbar sonucunda olay yerine intikal edildi. Enkaza girip kazazedenin sağlık durumunu kontrol edip kazazedeyi enkazdan çıkarılarak sağlık görevlilerine teslim edildi. İletişim, lojistik, sağlık ekiplerinin yoğun katılımı ile gerçekleşen eğitim tüm kurumlar açısından yararlı oldu” şeklinde konuştu.