5 Yunan Ada’sına vizesiz gitmek isteyenlere müjde: Tarih belli oldu

AnasayfaGündem

5 Yunan Ada’sına vizesiz gitmek isteyenlere müjde: Tarih belli oldu

Paylaş

Yunanistan’ın 10 adasına vizesiz seyahat için anlaşmaya varılmış ancak seyahatler bir türlü başlayamamıştı. Gecikmelerin resmi prosedürler nedeniyle olduğunu açıklayan Yunanistan, programın tarihini açıkladı.

Yunanistan’da Türk turistlere yönelik “kapıda vize” uygulaması için tarih belli oldu. Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis, programın 30 Mart’ta başlayacağını açıkladı.

Programın ilk aşamada Limni, Midilli, Sakız, Sisam ve Leros adalarını kapsayacağı belirtildi. Gerapetritis, diğer adaların da programa dahil olma talebinde bulunduğunu ancak Şengen kısıtlamaları nedeniyle uygulamanın sınırlı kalacağını ifade etti.

Programın 1 Şubat’tan 1 Mart’a ertelendiği ve bu tarihin de geciktiği hatırlatıldı. Gerapetritis, gecikmenin farklı bakanlıklar arasında koordinasyon gerektiren karmaşık bir süreçten kaynaklandığını kaydetti.

Vizesiz seyahat süresi 1 hafta

Yunanistan ile Türkiye arasında son aylarda gelişen olumlu gelişmeler üzerine Ege’deki 10 adada Türk turistlere vize kolaylığı sağlanması kararlaştırılmıştı. Avrupa Birliği’nin de onayladığı program kapsamında Yunanistan, vizesiz seyahat süresini 1 hafta olarak belirledi.

Uygulamanın Ege’ye Türk turist akınına neden olması ve bölgedeki turizm gelirlerini artırması bekleniyor.

AB’de onayladı

Avrupa Birliği’nin de onayladığı program kapsamında Yunanistan, ilk aşamada 5 Ege adasında Türklere “kapıda vize” vermeyi planlıyor.

Yunanistan, kapıda vize uygulamasıyla Ege’deki adalara en az 1,5 milyon Türk turist bekliyor. Uygulama kapsamında Türk turistler Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Leros, Kalimnos, İstanköy, Rodos, Sömbeki ve Kasteloris adalarında kapıda vize alarak bir hafta tatil yapabilecek.